Western szakág
Bővebb információk: http://www.cowboyloveszet.hu/magunk.html
Történelmi Pontlövész szakág
Szakágvezetõ: Németh Balázs, e-mail: bnemeth@kapszli.hu
- A Történelmi Pontlövész szakág honlapja: www.kapszli.hu és fóruma
- A Történelmi Pontlövész szakág minõsitési szintjei
- Az Elöltöltõ Lövész Szövetség Nemzetközi Bizottságának versenyszabályzata
Történelmi lövészágak Magyarországon
A történet valahol a ’90-es évek közepén kezdõdött, mikor egy maroknyi elszánt lövész Kisvárdai Pista vezetésével-támogatásával Komárom városában ismerkedni kezdett a feketelelõporos lövészettel. Fiatal, még mindig gyermekkorú szakágunk azonban jelentõs fejlõdésen ment át az elmúlt 10 év során. A kezdeti szabályozatlanságot csak 1998-ban váltotta fel egy indokolatlanul szigorú, már-már ellehetetlenítõ szabályozás a 115/91 kormányrendelet módosításaként. A nehéz jogi helyzet ellenére azonban megállíthatatlanul elindult valami. Káldi Gábor – Az Elöltöltõ-Fegyveres Lövészek Szövetségének fõtitkára, majd elnöke, majd örökös tiszteletbeli elnöke – és Cziglényi Alpár vezetésével igazi közösség épült. A feketelõporos lövészélet központja a Komáromi VSE lõtere mellett a budapesti APLE lett, mely helyet biztosított az új versenyágnak, és lehetõséget adott a lövészeknek a tapasztalatcserére, egymás megismerésére. A rendelet azonban indokolatlanul, Európában egyedülállóan szigorú volt: az elöltöltõ fegyverek bár megvásárolhatóak voltak szabadon, de használatukhoz a szerelt lõszeres sportfegyverek engedélyezésén kellett átesni, pedig csappantyút, feketelõport nem tarthatott a barna könyv megszerzése után sem a lövész. A lövészet egy része, és a nagy bajnokságok így kiszorultak az ország határain túlra, ahol is észak-komáromi lövészbarátaink - a Royal SSK lövészklub tagjai - adtak otthont egy idõre nekünk.
A munka azonban nem állt meg. A szövetség tisztségviselõi éveken keresztül bombázták a jogalkotókat, jogalkalmazókat egy európaibb, élhetõbb szabályozás megteremtésével kapcsolatban, aminek eredménye-képpen a 24./2004 fegyvertörvény jelentõsen enyhített az engedélyezés menetén. A friss rendszer szerint jóval egyszerûbb lett e fegyverekkel sportlövészetet folytatni hazánkban. Személyi feltételek:
- A fegyverek továbbra is szabadon megvásárolhatóak
- A lövésznek lövészegyesületi tagnak kell lennie
- A lövészetre használni kívánt fegyvert be kell vizsgáltatni (új fegyver esetén szemléztetni) az MKH-ban
- A lövészetre használt fegyver adatait a lövészegyesület jelenti a hatóságoknak, de maga a fegyver és lövész nem esik át engedélyezési eljáráson, és a fegyver nem kerül az egyesület tulajdonába sem.
- A versenyeken való indulásnak még van egy fontos személyi feltétele, melyet nem a törvények írnak elõ, hanem a józan ész: minden versenyen részt vevõ lövésznek rendelkezni kell a jártasságát igazoló elöltöltõ-fegyveres vizsgával.
Egyesülettel kapcsolatos feltételek:
- Csak sportlövész egyesület végezhet feketelõporos lövészetet
- Az egyesületnek külön engedélyt kell kérnie feketelõporos lövészetre
- Az egyesületnek létre kell hozni a feketelõpor és csappantyúk tárolására biztonságtechnikailag alkalmas és a jogszablyoknak megfelelõ tárolóhelyet, melynek engedélyezésében a tûzoltóság (katasztrófavédelem) is részt vesz.
- Lõport csappantyút csak a lövészegyesület tarthat, ezeket csak a lövészegyesület lõporkezeléssel megbízott illetékese vásárolhatja.
Az új szabályozás elõtti idõszak sem telt el azonban eredménytelenül, hisz egyre több egyesület kezdte el feketelõporos szakosztályok mûködtetését országszerte, beindult a hazai versenyélet, a szövetség pedig csatlakozott a Nemzetközi Elöltöltõ-Fegyveres Szövetséghez (MLAIC) teljes jogú tagként. Lövészeink 2003-ban Halikkoban (Finnország), 2005-ben Pforzheimben és 2006-ban Bordeaux-ban képviselték a hazai elöltöltõs tábort. S bár a magyar elöltöltõs történelem könyve még igen vékonyka kötet, lövészeink Bordeaux-ban már néhány versenyszám esetében a világbajnoki elsõ 10 helyezésen belülre jutottak.
Az 2005-ös év ismét egy fontos változást hozott életünkben: a versenyeztetésben és a szakág fejlesztésében érdekelt két szervezet, a Magyar Sportlövõk Szövetsége és az Elöltöltõ-Fegyveres Lövészek Szövetsége a hazai lövészéletben példaértékû lépésként együttmûködési megállapodást kötöttek, melynek értelmében egységesen szerveznek csak versenyeket, nem megosztják a lövészeket, hanem összekötik õket, hogy érdekeiket a két szervezet együttesen még hatékonyabban tudja képviselni.
A megállapodás ismét lendületet adott a szakágnak. Az MSSZ jóvoltából elkezdhettük a versenyzést a szerelt lõszeres történelmi fegyverekkel is. Kibõvíthettük versenyszámainkat a fegyvertörténelem szerelt lõszeres szakaszának két nagy korszakával. Versenyeket rendezünk, minõsülési lehetõséget biztosítunk immáron:
- klasszikus elöltöltõ fegyverek számára minden nemzetközileg elsimert versenyszámban
- 1830 – 1896 közötti, eredetileg fekete lõporral szerelt egységesített lõszert tüzelõ fegyverek számára (gondoljunk csak itt a western hõskor legendás Peacemaker revolvereire, vagy Winchester és Sharps puskáira, de szeretnénk meghonsítani a korabeli hazai hadifegyverek használatát is, mint például a Werndl, Wanzl, stb...)
- 1886 – 1945 közötti szerelt lõszeres hadifegyverek számára. E kategória alatt minõsülni lehet a klasszikus hadi imétlõpuskákra (Mauser 98K, Carl Gustafs, Mannlicher M95, Schmidt-Rubin, stb...), hadi öntöltõ puskákra (M1 Garand, SzVT-40, Gew 43, stb...), hadi revolverekre és hadi öntöltõ pisztolyokra.
Ez utóbbi versenyágnál fontos kihangsúlyoznunk, hogy nem katonai hagyományõrzés a célunk, hanem a fegyverek sportlövészeti pontos, precíz használata. A sportba nem szivároghat be semmiféle kétes ideológia. Olyan hagyományt szeretnénk feléleszteni, melyet Dr. Prokopp Sándor neve fémjelez, aki az 1912-es stockholmi Olimpián megnyerte a magyar sportlövészélet elsõ aranyát 300m hadipuska összetett versenyszámban.
Gyakran kérdezik tõlem kollégák, hogyan lehet az, hogy az elöltöltõs (és egyéb történelmi) lövészet ilyen gyorsan tud fejlõdni egy olyan országban, ahol a lövészsportok ennyire pénztelen, hányattatott helyzetben vannak? Hogy lehet, hogy ennyi fiatal kezdi el a sportot, miközben más versenyágakban csak pangás tapasztalható? Úgy érzem nincs ebben semmi titok, és a tévhittel ellentétben nem annak köszönhetõ a siker, hogy az elöltöltõ fegyverek engedély nélkül megvásárolhatóak. A képlet egyszerû: vonzóvá kell tenni a lövészetet a fiatalok számára, utánuk kell nyúlni, használni kell a modern marketing eszközeit és azt a médiát , amit õk ismernek, olvasnak, látnak, hogy hozzájuk tudjunk szólni. Nincs még egy olyan lövészsport, mely ennyire közel tud állni a „civilek” szívéhez. A történelmi lövészet minden ága látványos, romantikát ébreszt, ugyanakkor dinamikus. A történelmi lövészet nagyszerû eszköz arra, hogy behozzuk a lõtérre az érdeklõdõket, és az érdeklõdõbõl hobbilövész, a hobbilövészbõl egyesületi tag, a tagból pedig versenyzõ lesz. Hiszen csak az mozdíthat meg hazánkban valamit a sportlövészet körül, ha egyre többen leszünk, s egyre magasabb színvonalon mûveljük a nem olimpiai számokat is. Az amatõr sportlövészetnek nagy tömegbázissal rendelkezõ, civil önszervezõdésen alapuló népsporttá kell válnia, mert ez teremtheti meg a szükséges alapot az igényes, magasszintû versrenysportnak is.
Németh Balázs
Történelmi pontlövész szakágvezetõ
Mozgáskorlátozott szakág
Szakágvezető: Pál-Plichta Györgyi, plichta.gyorgyi@gmail.com
Mozgáskorlátozott sportolók, érdeklõdõk figyelmébe!
Sokak kérésére néhány mondatban szeretnék tájékoztatást nyújtani a hazai mozgáskorlátozott lövészetrõl.
A Magyar Sportlövõk Szövetsége keretein belül lehetõség van amatõr (hobbi) és versenysportolásra egyaránt. Ajánlott a lakhelyhez vagy munkahelyhez legközelebb esõ sportegyesületet felkeresni és érdeklõdni a sportolási lehetõségekrõl. Az MSSZ tagegyesületeinek listája a www.hunshooting.hu/egyesuletek oldalon található. Érdemes tisztázni, hogy a kiválasztott egyesület tud-e fegyvert és lõszert biztosítani a lövészethez. Általánosságban elmondható, hogy az egyesületek amatõr sportolói saját fegyverrel rendelkeznek és az edzések, versenyek költségeit ( lõszer, nevezési díj, utazás ) is saját maguk fedezik. Minden egyesület tagsága maga dönti el, hogy akar-e ( tud-e) amatõr sportolóinak bármilyen támogatást nyújtani, ebbe az MSSZ-nek semmilyen beleszólási joga nincs. Kivételt csak a célzottan a válogatottra fordítható támogatás képez, amelyet igazoltan a versenyzõkre kell fordítani
Az amatõr versenyzõk számára az úgynevezett nemzeti versenyszámok lettek kialakítva, de ez nem zárja ki a nemzetközi ( „profi”) versenyszámokban való indulást. Nemzeti versenyszámok a következõk:
Puska versenyszámok:
- Légpuska 20 lövés nõi, férfi
- Nyíltirányzékú kispuska 30 lövés fekvõ nõi, férfi
- Nyíltirányzékú kispuska 3x10 lövés nõi, férfi
Pisztoly versenyszámok:
- Légpisztoly 20 lövés nõi, férfi
- Sportpisztoly 20 lövés nõi, férfi (10 lövés csak minõsítésre)
- Központi gyújtású pisztoly 20 lövés nõi, férfi ( 10 lövés csak minõsítésre )
Amennyiben valaki a versenysportban, szeretné kipróbálni magát, elegendõ indulnia a nemzetközi versenyszámokban, nem szükséges a nemzeti és nemzetköziben egyaránt.
Ezek a versenyszámok általában több lövésszámból állnak, a lõidõ is hosszabb és nagyobb terhelést jelentenek, tehát többet edzést is kívánnak. Jelenleg hazánkban a következõ nemzetközi számokban lehet versenyezni:
Puska versenyszámok:
- Légpuska 40 lövés nõi
- Légpuska 60 lövés férfi
- Kisöbû versenyszámok
Pisztoly versenyszámok
- Légpisztoly 40 lövés nõi
- Légpisztoly 60 lövés férfi
- Szabadpisztoly 60 lövés férfi
- Sportpisztoly 30+30 lövés nõi, férfi
Ezeket a versenyszámokat a nemzetközi versenyeken, valamint Európa-bajnokságon, Világbajnokságon és Paralimpián rendezik meg. Nemzeti versenyszámokkal pl. légpisztoly 20 lövés, nem lehet indulási jogot szerezni a nemzetközi versenyekre. További versenyszámok melyek nem szerepelnek a Paralimpia programján, de az EB-n, VB-n igen: a bukócél és a gyorstüzelõ pisztoly számok. Magyarországon jelenleg sem mezõny, sem speciális lõtér nincs ezekben a számokban, ezért versenyek nem kerülnek megrendezésre.
Bármely hazai versenyen csak az MSSZ tagklubjában igazolt sportoló indulhat, aki rendelkezik éves rajtengedéllyel. Jelenleg a mozgáskorlátozottak számára megállapított éves rajtengedély díja 2000 forint. Nemzetközi versenyeken induláshoz azonban meg kell szerezni a nemzetközi kategorizálást (besorolást), amelyet nemzetközi szakorvos/szakorvosi bizottság végez el. A kategoriát a sérültség foka szerint állapítják meg, melyrõl a vizsgálat után a sportoló igazolványt kap.
A nemzetközi versenyszámok szabályairól és az EB, VB, Paralimpiai kijutási feltételekrõl bõvebben a www.hunshooting.hu/info/mgk_szabalyok.pdf oldalon lehet tájékozódni.
Kiegészítõ információként szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy az EB-, VB-, Paralimpiára kizárólag a Magyar Paralimpiai Bizottság nevezhet és nevezi be a sportolókat. Egyéni nevezést, a szabályok szerint, a szervezõ bizottságok nem fogadnak el. Egyéb nemzetközi versenyen bárki indulhat, ajánlott azonban elõzetesen egyeztetni, akár az MPB-vel, akár az MSSZ-szel
.
A paralimpiai válogatott keretbe is logikusan csak azon versenyszámok eredményeivel lehet pályázni, amelyek a Paralimpián megrendezésre kerülnek. A válogatott kerettagság jogokkal és kötelezettségekkel egyaránt jár. A mozgáskorlátozottság megléte nem jelent automatikus válogatott keretbe kerülést, szigorú feltételeknek és elvárásoknak kell megfelelni, pont úgy, mint „ép” sportolóknak az olimpiai versenyszámokban.
Mindenki figyelmébe ajánlom a mozgáskorlátozottak aktuális éves versenynaptárát, amelyben elsõsorban a nemzetközi versenyszámok megrendezésére kerülõ versenyek lettek feltüntetve. Ezen kívül az „épek” nemzeti versenyszámok naptárát is érdemes figyelni és fõleg kezdõknek a 20 lövéses számokban ajánlott elindulni. Minden klubvezetõt szívesen tájékoztatok a mozgáskorlátozottak versenyszabályairól, kérem bátran érdeklõdjenek.
További oldalak, amelyre érdemes ellátogatni www.shootonline.org a Mozgáskorlátozott Sportlövõk Nemzetközi Bizottsága honlapja, www.hparalimpia.hu a Magyar Paralimpiai Bizottság honlapja, www.paralympic.org a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság honlapja.
Felkérek minden sportvezetõt, klub elnököt, edzõt és bírót, hogy környezetében karolja fel az érdeklõdõ mozgáskorlátozottakat, legyen segítségükre törekvésükben. Mi lövõk mindannyian tudjuk mennyi örömet okoz ez a sport, segítsünk, hogy átélhessék, megtapasztalhassák mozgáskorlátozott társaink is.
Számszeríj szakág
Számszeríjász szakág-vezető: Mátrai István matraidesign@gmail.com
Rapid Shooting
Szakág vezető: dr. Gáspár Miklós
mail: msszrapid@gmail.com
Szakág vezető helyettes: Póka Tibor
mail: msszrapid@gmail.com
Bírói bizottság:
Belme Attila
mail: msszrapid@gmail.com
Bakonyi András
Weboldal:
http://www.idpa.belse.hu